Uvodni govor akademika Vasilija Krestića.
Jedna od boljih i hvale vrednih osobina koja krasi Srbe je zadužbinarstvo. Koreni srpskog zadužbinarstva su duboki i sežu čak u naš rani srednji vek. Najznačajniji i najveći zadužbinari bili su gornji slojevi, najelitniji delovi društva, župani, kraljevi i istaknuta vlestela. Kada smo izgubili državu i kada je nestalo vlastele, ustanova zadužbinarstva se smanjila i istanjila, ali nije nestala. Nju su tada, u granicama mogućnosti, negovali srpski patrijarsi, mitropoliti i pojedinačne vladike, koji su osnivali raznovrsne fondacije namenjene potrebama naroda i vernika.
Elitni deo našeg društva, koji je tokom čitavog srednjeg veka negovao zadužbinarstvo, i gornji sloj našeg sveštenstva, koji je iz rodoljubivih i verskih pobuda, posebno u Austriji i Austrougarskoj, osnivao fondacije, uzorali su put kojim će ići čitava nacija u potonjim istrorijskim razdobljima, posebno u našoj novijoj istoriji, u 19. i 20. veku.
Ugledajući se na srednjovekovne vladare i vlastelu, kao i na srpsku pravoslavnu jerarhiju, srpsko građansko društvo je veoma razvilo ustanovu zadužbinarstva i fondacija na svim geografskim područjima na kojima je živelo. Tako je bilo u Kneževini i Karljevini Srbiji, ali i u onim predelima gde su živeli Srbi pod turskom, austriskom, ugarskom i mletačkom vlašću. Ogroman je spisak plemenitih i nesebičnih ljudi koji su znatne delove, a nekada, kada su bili bez potomstva, i čitava svoja ogromna imanja, ostavljali svom narodu ili državi da na najbolji način njima raspolažu.
Zadužbinarske ustanove i Fondacije, osnivane za veoma raznovrsne ali uvek rodoljubive i patriotske svrhe, opstojavale su u našem društvu sve do izbijanja Drugog svetskog rata i sloma države 1941 godine. Posle rata 1945. one su u korenu sasečene. Novi vlastodršci odnosili su se prema njima s prezirom. Spremni da uzmu sve što im je na osnovu revolucionarnih zakona „po zasluzi” pripadalo, oni nisu hteli da dadu ništa za narod u koji su se zaklinjali i u čije ime su vladali. Tvorce zadužbina i fondacija žigosali su kao kapitalističke eksploatatore, a zadužbine i fondacije kao preživele, nepotrebne i štetne ustanove buržuaskog društva, kojima nema mesta u socijalističkom poretku. Tako su zadužbine i fondacije, istinski ukrasi srpskog naroda, prestale s radom a njihov kapital je bestraga nestao i biće potrebno uložiti mnogo truda, znanja i umeća da se on, ako to ikako bude moguće, vrati onima kojima je namenjen.
Prva srpska privatna fondacija, koja je stvorena posle Drugog svetskog rata je Karić Fondacija, osnovana 1992. godine. Motivi za njeno osnivanje, kako je istaknuto u njenim pravilima, su humanost, pomoć drugima, afirmacija srpske nacionalne kulture i njeno povezivanje sa Evropom i svetom. Osnivanje fondacije i njenim namenama Karići su pokazali da žele da obnove tradiciju, da plemenite osobine koje su u prošlosti našu naciju krasile, ožive i ojačaju. Život i vreme su pokazali da to ne ide lako i brzo i da naši novi bogatuni, koji bi, poput Karića, mogli da osnivaju fondacije raznih namena, bar zasad, to ne čine. Nadaj mo se da će i oni koliko sutra, krenuti putevima kojima su išli Kapetan Miša Anstasijević, Sava Tekelija, Ilija Milosavljević Kolarac, Sima Igumanov, Vladimir Matijević i mnogi drugi dobro znani i manje poznati.
Nagrada koja se večeras dodeljuje samo je jedan od vidova široke aktivnosti Karić Fondacije. Kao što je poznato ona se dodeljuje za vrhunsko stvaralaštvo u oblasti nauke, umetnosti, kulture, novinarstva, izdavaštva, ekonomije i humanitarnih poslova. Nagrad je ustanovljena 1998. godine i nju je dosad primilo više desetina ličnosti i ustanova. Važno je naglasiti da Nagrada nije uslovljena bilo kakvim ideološkim i partijsko – političkim već isključivo naučnim, umetničkim, stručnim i humanim vrednostima. Zbog toga što u tom pogledu dosad nije bilo nikakvih propusta i zloupotreba, Nagrada „Braća Karić” stekla je i iz godine u godine stiče sve veći ugled. Hoću da verujem da će ona sačuvati svoju čistotu, da će dobro znanim imenima onih koji su je već dobili i koji će je dobiti u narednim godinama i decenijama, njen ugled samo rasti i bivati sve veći i veći.
Ovogodišnjim laureatima čestitam na dobijenim nagradama i želim da ih ona podstakne na nova intelektualna pregnuća i na novo stvaralaštvo.