Quis autem velum iure reprehe nderit. Lorem ipsum dolor sit nulla or narjusto laoreet onse ctetur adipisci.
Quis autem velum iure reprehe nderit. Lorem ipsum dolor sit nulla or narjusto laoreet onse ctetur adipisci.
У препуној сали Народног позоришта у Београду 26. пут додељене су престижне Награде „Браћа Карић”
које се додељују домаћим и страним угледним личностима за њихов изванредан допринос.
Фондација Браћа Карић, која се већ 45 година бави хуманитарним радом, основала је Награду „Браћа Карић” са жељом да се додатно вреднују и истакну највећа достигнућа у култури и уметности, економији и привреди, новинарству и књижевности, научном и истраживачком раду, хуманитарним активностима, спорту, јачању демократије, мира, сарадње и пријатељства међу народима.
У недељу 3. децембра 2023. су на традиционалној свечаној додели присуствовали представници дипломатског кора, бројне личности из јавног живота Србије међу којима су били и чланови породице Карић.
Награде су ове године уручивали, Драгомир Ј. Карић са млађим представницима породице Саром и Таром Карић и Лука Лазаревић.
Филмовима образложења за сваког добитника, публици су представљена достигнућа, успеси и награде које красе сваког од њих.
Међу првим добитници били су Џон Боснић српско–канадски новинар и Татсуја Хирано јапански културни активиста и лексиколог којима су додељене Награде „Браћа Карић” за журналистику.
Богдан Богдановић се као добитник Награде „Браћа Карић” за врхунска достигнућа у спорту присутнима обратио путем видео поруке и изразио велику захвалност на награди која му је додељена.
Професорка Јасмина Вујић, коју зову атомска принцеза и која је добитница Награде „Браћа Карић” за област научни и истраживачки рад и технолошке иновације „Никола Тесла” своју изјаву захвалности такође проследила је путем видео линка и рекла да је за њу изузетно велика част да буде добитник овако велике награде док се професор Свен Маричић за исту област, обратио присутнима у националном театру и изразио захвалност фондацији и породици Карић.
За развој економије савремене Кине и хуманитарне активности Фондација је наградила професора Ћинг Манхоуа великог хуманисту и визионара од Хонг Конга до Шангаја.
За изузетан допринос култури награду Фондације добио је глумац Милош Биковић, а казахстански певач Димаш Кудајберген награђен је као „архитекта музичких мостова јединственог музичког идентитета”.
Блиставом низу те вечери представљен је и добитник Награде за област јачање демопкратије, мира, сарадње и пријатељства међу народима Будимир Лончар као истакнути дипломата који је својом каријером значајно допринео напретку и стабилности у свету.
У име Будимира Лончара обратио се његов пријатељ проф. Дејан Јовић који је рекао да је Лончар са великим узбуђењем и захвалношћу примио вест да је награђен.
Поред мешовитог хора „Оператикон” под диригентском палицом Ђорђа Станковића у уметничком програму учествовала је уметничка трупа Уна Сага Сербика и маестрални уметник раскошног гласа Димаш Кудајберген чији наступ је пропраћен огромним овацијама публике.
На крају свечане церемоније изведена је и породична химна „Србијо Мајко” коју су извеле председница Фондације Даница Карић Стојилковић и Данијела Карић Милеуснић уз пратњу хора а програм су водили Иван Голушин и Бојана Одавић.
Када се сложени лавиринт људског постојања и истина која је дубоко усађена у темељ људске егзистенције, сагледавају кроз широко разумевање друштвеног и културног контекста, настају медијски садржаји који рефлектују сву комплексност мрежа перспектива и вредности. Због тога су у времену изазова савремених дигиталних интеракција драгоцени талентовани комуникатори и чувари истине који омогућавају успостављање снажне везе са реалношћу која нас окружује. Један о таквих је српско-канадски новинар, активиста, саветник и политички аналалитичар Џон Боснић.
Политичке науке, економију и инжењерство је дипломирао 1986. године. На почетку последње деценије двадесетог века био је запослен као новинар у јапанском јавном медијском сервису. Бавио се извештавањем и уређивањем емисија у којима су вести из читавог света постале доступне широком аудиторијуму. Као једини новинар пореклом са Балкана радио је и као специјални репортер и коментатор са подручја бивше Југославије. Упоредо са новинарском, градио је успешну каријеру политичког саветника. Од 1994. године радио је у компанији „Тхе ИнтерМедиа Центер” у Токију која се бави саветовањем и ПР-ом.
Боснићев ангажман у компанији се у почетку односио на сарадњу са јавним телевизијским и радио станицама и новинама да би се касније проширио и на клијенте који нису строго везани за медије, особито у доменима корпорацијског саветовања, комуникација и политичког лобирања.
У периоду од 2001 до 2002 године радио је као уредник магазина страних дописника у Јапану.
Боснић остаје упамћен и као саветник јапанског премијера а одиграо је значајну улогу и у успостављању и организовању пословне сарадње између Русије и Јапана.
Током 2007. у Конгресу српског уједињења у Вашингтону, у својству саветника дао је значајан допринос повезивању Срба и српских пријатеља на пројектима очувања српског наслеђа.
По доласку из Америке у Србију 2008 године отворио је филијалу компаније ИМЦ са циљем стварања независне друштвене инфраструктуре, реинтеграције дијаспоре и привлачења инвестиција у Србију.
Боснићев друштвени ангажман подразумевао је и интензиван рад на пројектима мирнијег и праведнијег решавања конфликата на балканским просторима и ширењу историјске истине те критичке интерпретације друштвеног наслеђа.
Од 2011. године функционише и компанија ГроундЗеро на чијем челу је Боснић а која има експозитуре по читавом свету и бави се свременим маркетингом, комуникацијама, консалтингом и адвертајзингом.
У периоду од 2014. до 2018. године повремено је био активан као коментатор и аналитичар актуелних политичких, војних, економских и медијских прилика у свету на телевизијској мрежи Руссиа Тодаy.
За изузетан допринос јачању веза српске дијаспоре са матицом, за веродостојност у ширењу истине и безусловно очување интегритета професионалног новинарства, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” трудољубивом посвећенику борбе за правду Џону Боснићу за новинарство.
Кроз културну разноликост свет постаје богатије место а успостављање међународних културно-просветних веза пружа снажан ослонац за изградњу заједница садржајног живота садашњим и будућим генерацијама. Када су у питању нововековни Србија и Јапан, градитељ актуелних мостова културе и разумевања је радознали и енергични едукатор Татсуја Хирано.
Дипломирао је економију и енглески језик на Токијском универзитету за међународне студије, потом наставио проучавање америчке културе на Универзитету у Орегону.
После окончаних студија српског језика на Филолошком факултету Универзитета у Београду, којом приликом је стекао диплому магистра језика, књижевности и културе, ангажован је као асистент декана и продекана истог факултета у области јапанског језика и културе. Данас обавља дужности лектора јапанског језика на Филолошком факултету. Посебну пажњу посвећује иновацијама у педагошкој методологији и међууниверзитетској сарадњи. 2017. године покренуо је Yоутубе „српски канал”, дигиталну платформу за глобалну интеракцију, како би српску свакодневицу, животне теме и културу приближио младим јапанцима. Временом се број претплатника на каналу повећавао, па су уследили и бројни пројекти приближавања јапанске културе заинтересованим србима.
За пионирски допринос у стварању медијског моста између Србије и Јапана. За прегалачки рад који представља светао пример остваривања резултата у будућности, кроз међународну сарадњу и дијалог, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” културном активисти и лексикологу Татсуји Хирано за новинарство и књижевност.
Када се у преданом мајстору кошаркашких вештина укрсте агилност, тактичка интелигенција и шутерски домети, резултати на терену постају евидентни а таленат очигледност. Предводник кошаркашке репрезентације Србије Богдан Богдановић је оличење јединствене играчке креативности и синоним за врхунска постигнућа у спорту.
Рођен је у Београду, поникао у екипи Звездаре, наставио игру у Житко баскету а 2010 наступао је и за ФМП.
Са септембром 2010. године дошла је прекретница Богдановићеве каријере када је заиграо за Партизан а већ у лето 2012. постаје један од кључних играча тима те осваја домаће првенство три пута, два пута Јадранску лигу и два купа Радивоја Кораћа. Већ током сезоне 2013/14. осваја позицију лидера тима, проглашен за Еврологину звезду у успону, бриљира у финалној серији и осваја још једно првенство Србије.
Од јула 2014. године Богдановић, у сарадњи са тренером Жељком Обрадовићем, отвара ново поглавље ангажманом у Фенербахчеу. 2015. је по други пут узастопно проглашен за Евролигину звезду у успону а у сезони 2015/16. осваја Куп и титулу првака Турске. 2016/17. Богдановић је предводио Фенербахче до прве титуле првака Европе, уследило је освајање још једног првенства Турске а био је проглашен и за најкориснијег играча финала првенства Турске.
2017. година је обележена почетком каријере у НБА лиги, када је потписао уговор са Сакраменто кингсима а доказао се и као најкориснији играч утакмице у НБА Ол-стар мечу „Звезда у успону” у којем је тим Света играо против тима САД.
Од 2020. члан је тима Атланта хокс.
Богдановићева репрезентативна каријера почела је у млађим селекцијама а 2011 године је освојио сребро на Светском првентву у Летонији.
За сениорску репрезентацију Србије дебитовао је на Европском првенству у Словенији а на Светском првенству 2014 године освојио је сребрну медаљу. Олимпијске игре у Рију су донеле још један сребрни успех који је поновљен и на Европском првенству 2017 године.
На Светском првенству у Кини је такође наступао за национални тим. Са репрезентацијом Србије је освојио сребрну медаљу и на Светском првенству 2023 у Индонезији, Јапану и на Филипинима. Као капитен српског тима изабран је у прву петорку првенства.
Септембра 2023 године у мечу с Канадом Богдановић је постао светски рекордер – кошаркаш са најдужом серијом утакмица на Светским првенствима у којима је дао барем једну тројку. То је најдужи низ који је било који кошаркаш остварио приликом далекометних хитаца у последњих 30 година и представља светски рекорд свих Светских првенстава, од 1950. у Аргентини. На истој утакмици Богдановић је постао и играч са највећим бројем погођених тројки у историји Мундобаскета.
За достојанствену посвећеност мисији спорта, плодотворно неговање јаког победничког карактера и спортске етике, као и немерљив допринос афирмацији српске кошарке, широм света Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” експерту игре под кошем и посвећеном мисионару Богдану Богдановићу за врхунска достигнућа у спорту.
Како врхунски научници представљају темељ развоја и напретка једног народа те фундамент поузданости света знања, српски род је посебно благословен што што се у кругу водећих светских експерата у области нуклеарне физике и нуклеарних технологија и инжењеринга, налази и лозничанка чија је истраживачка и академска изврсност привукла посебну пажњу научне заједнице и учинила професора доктора Јасмину Вујић једном од најутицајнијих српских научника у свету.
Предодређена својом даровитошћу за природне науке, завршила је београдски Електротехнички факултет 1977. године, на којем је и магистрирала 1984. По дипломирању је радила као научни истраживач на институту за нуклеарне науке у Винчи.
Магистратуру је потврдила 1987. године на Универзитету Мичиген на којем је докторирала из области нуклеарних наука 1990. Први посао у САД-у, био је истраживачке природе на Америчком Нуклеарном Институту Аргон. После година успешних истраживања уследио је позив Калифорнијског државног универзитета у Берклију, на којем ће брзо постати и редовни професор.
Њена врхунска предавања обухватала су курсеве о нуклеарном инжењерингу, теорију нуклеарних реактора, заштиту и контролу радијација као и примену нумеричких метода при пројектовању и анализирању нуклеарних реактора. Педагошки и научно-истраживачки рад Јасмине Вујић добио је највеће оцене америчке просветно-научне јавности.
2005. године је изабрана за прву жену-декана, руководиоца Факултета за нуклеарну технику универзитета Беркли.
2009. године Јасмина је постављена на чело Удружења декана свих нуклеарних факултета у САД-у, што је представљало највеће признање најеминентнијих америчких нуклеарних експерата.
Члан је Управног одбора Америчког нуклеарног друштва.
Годинама је била нагажована и као потпредседник Тесла меморијалног удружења у Њујорку, а дала је и посебан допринос формирању Студентске организације српских студената на универзитету Беркли.
Више пута била је председник Удружења електроинжењера, које окупља неколико стотина утицајних Срба-електроинжењера у САД-у.
2013. године одликована је Орденом заставе републике Српске са Златним венцем за посебне заслуге које има у промоцији српског народа, традиције и културе.
За револуционарни допринос нуклеарном инжењерству и технолошким иновацијама. За визионарски рад и посвећеност науци, постављање нових стандарда у глобалном технолошком напретку и промоцији српске научне мисли, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” истраживачком ауторитету и иницијатору развоја научне мисли, српској Марији Кири, професору доктору Јасмини Вујић за научни и истраживачки рад и технолошке иновације „Никола Тесла”.
„Будућност је већ постала садашњост. Што пре прихватимо ту чињеницу, биће нам боље свима. Знање у комбинацији са дозом здравог разума једини је алат с којим се будућност може обликовати. Међутим, да бисмо уопште кренули на тај пут, било би добро порадити на неким другим, првенствено људским, а не технолошким вештинама.” Овако о добробити од савремених 3Д технологија сведочи помоћник ректора Универзитета у Пули и руководилац Центра за биомоделовање и иновације у медицини Медицинског факултета у Ријеци, професор доктор Свен Маричић.
Дипломирао је на Техничком факултету у Ријеци а докторирао у области биотехнологије уз менторе из машинства и медицине. Још као млад научник, професор Маричић је одлазио на усавршавање у иностраство. Походио је лабораторије Универзитета у Хелсинкију, у фабрици „Волво” је радио са роботима а у Румунији усвајао знања о 3Д штампи. Сарађивао је са врхунским стручњацима и инспиратитвним ауторитетима који креирају савремено технолошко друштво. Одржао је низ предавања у Хрватској и иностранству, а научни саветник је постао као један од најмлађих у предметној научној области.
Учествовао је на пројектима израде 3Д протеза и имплантата као и визуелизираних компјутерски генерисаних модела који унапређују рад лекара при планирању и извођењу сложених операција. Микроскоп развијен на институту ВИСИО, који делује у оквиру Универзитета Јурја Добриле, награђен је на европском такмичењу.
Током богате каријере сарађивао је на мноштву научно-истраживачких пројеката у којима је савремене технологије 3Д штампе приближио јавности на оригиналан и креативан начин и који су били представљени на ауторским изложбама у организацији Хрватског друштва ликовних уметника, Музеја модерне и савремене уметности и Природословног музеја. Одговоран је и за иницирање међународне радионице о новитетима на подручју 3Д технологија. У својству коментора пратио је рад на предипломским, дипломским и последипломским специјалистичким радовима а као ментор у СтартУП инкубатору у Ријеци помагао је студентима у реализацији пословних идеја од којих су многе награђене на европском и светском нивоу.
Професор Маричић је добитник престижне Државне награде за науку 2017 године коју му је за изузетна достигнућа доделило Министарство науке и образовања Репулике Хрватске. Као пионир 3Д штампе награђен је за популаризацију и унапређења у подручју техничких наука и посебно у примени адитивних технологија у биомедици. Финансијска средства од признања за истраживачке пројекте професор Маричић усмерава и у хуманитарне сврхе.
Професор Маричић живи у Делницама где се бави еколошком производњом хране. Рад на њиви и сарадња с природом му обезбеђују нову енергију и полет.
За визионарски приступ модерним технологијама, иновативне иницијативе усмерене ка добробити заједнице и његов немерљив допринос промоцији и популаризацији науке, као и отварању нових хоризоната у науци и технологији, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” професору доктору Свену Маричићу за научни и истраживачки рад и технолошке иновације „Никола Тесла”.
Систематски координисане мере за искорењивање сиромаштва, заштита Земље, унапређење здравља, благостање и добробит свих представљају аксиоматско језгро напора које, у мисији изградње света као хуманијег места за живот, чини добри дух хуманитарних асистенција, професор Ћинг Манхо.
Извршни је заменик директора и генерални секретар Кинеског удружења за међународну медицинску размену и комитета за сарадњу, организације која дефинише пут новог развоја међународних здравствених индустрија кроз процесе интеграција и иновација и у које је укључено преко пола милиона кинеских медицинских установа.
Професор је на Московском државном универзитету и почасни професор Центра за научне и образовне програме Светске здравствене организације. У фокусу његових активности је мисија интегрисања глобалних висококвалитетних медицинских ресурса и изградња заједнице са здравим светским богатством.
Професор Ћинг је дубоко посвећен промоцији размене у области медицине, научним истраживањима и стратешком развоју глобалних медицинских институција, придржавајући се принципа правичности и отворености. Посебан акценат ставља на оптимизацију и проактивно унапређење општег нивоа међународног развоја медицинске неге у Кини кроз одрживи развој.
Укључен је у тимове за праћење имплементације националних медицинских стратегија те побољшање капацитета кинеске социјалне и здравствене заштите као и у реализацију међународне сарадње у решавању проблема социјалног и хуманитарног карактера.
За продубљивање хуманости, нову димензију људске солидарности, бригу о талентованој младости. За унапређење међународне сарадње у области здравства, подршку успостављању праведнијег и просперитетнијег глобалног друштва и подстицање солидарности, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” професору Ћинг Манхоу за хуманитарне активности.
Глумачки израз у уметностима екрана који подразумева најдубље емоционално изграђивање богатством унутрашњих нијанси чини доживљај филма нарочито интензивним и интимним. Када се комплексност искуства људског постојања транспонује иконичним стилом и особеном елеганцијом и рафинманом, публика непогрешиво препознаје емоционални трансфер који сваком својом улогом успева да пружи харизматични сценски маестро Милош Биковић.
У српској престоници, у којој је рођен, завршио је Четрнаесту београдску гимназију а потом похађао школу глуме Снежане и Ненада Ненадовића и школу глуме и говора ДАДОВ. У класи професора Драгана Петровића дипломирао је на Факултету драмских уметности у Београду.
Прву запажену улогу остварио је у телевизијској серији „Стижу долари” а највећу популарност му је донео портрет фудбалера Александра Тирнанића Тиркета у филму „Монтевидео, Бог те видео” 2010 године.
Године 2012. се појављује као српски научник Михајло Петровић Алас у остварењу „Шешир професора Косте Вујића” а 2013. у телевизијској серији „Равна гора”.
Одлично познавање руског језика је заслужно за искорак који је начинио ка руској кинематографији и унапређење Биковићеве каријере у интернационалним оквирима. Деби на руској сцени обележила је сарадња са оскаровцем Никитом Михалковим на филму „Сунчаница” 2014. године а серија „Хотел Елеон” и улога Павела му је донела статус звезде у Русији, Азербејџану, Казахстану и земљама бившег СССР-а.
С посебном наклоношћу и симпатијама публике је дочекан Биковићев перформанс у српском крими трилеру „Јужни ветар” 2018, а успех је настављен и улогом у „Балканској међи” 2019. године.
2022. је сарађивао са прослављеним редитељем Слободаном Шијаном на филму „Буди бог с нама”. Органско присуство на платну, мудрост и дар Биковић је демонстрирао и у првој филмској свемирској шетњи у спектакуларном пројекту „Изазов” из 2023 године.
Надахнуто и са запаженим успехом је играо и на сценама Атељеа 212 у представи „Збогом СФРЈ”, Народног позоришта у Београду у театарском извођењу „Даме с камелијама” и у матичном Београдском драмском позоришту у представама „Мој син мало спорије хода” и „Кад су цветале тикве”.
Особит допринос развоју српске кинематографије Милош Биковић је пружио и као продуцент на пројектима „Јужни ветар”, „Балканска међа”, „Амбасада” и „Хотел Београд” а дует са Момчилом Бајагићем Бајагом „Дарја” је постала шлагер.
Међу бројним значајним наградама које је за изузетна глумачка остварења заслужио истичу се и награда Цар Константин за најбољу мушку улогу у филму „Монтевидео Бог те видео” као и Гран при „Наиса”, главна награда 53. Филмских сусрета у Нишу.„Медаљу Пушкина” му је 2018. године уручио председник Русије Владимир Путин а 2020. године је проглашен за најпопуларнијег глумца у Русији.
На Видовдан 2022. године Председник Србије га је одликовао орденом Карађорђеве звезде. Од 2023. године је члан престижне Европске филмске Академије.
Милош Биковић је посвећен и хуманитарном раду, бавио се и популаизацијом позоришта међу младима а ангажман у пружању помоћи породицама погинулих војника са карауле Кошаре је дочекан комплиментима у јавности.
Трансжанровски уметнички израз, извођачка инструментална и вокална мултијезичност као израз особеног поштовања према културама света и суптилна тумачења нијанси својствених различитим наслеђима и баштинама представљају саму супстанцу радости коју доносе музичке бравуре амбасадора културе разноликости Димаша Кудајбергена чија чаробна експлозија тонова дефинише појам музичког распона и отеловљује музичку креацију оригиналног и непоновљивог карактера.
Одрастао је у породици која је посебно била наклоњена музици и у којој је отац водио регионални одбор за културни развој а мајка била вокални солиста у филхармонији Актобе. Родитељи родитеља су га посебно усмерили ка неговању казахстанске традиције а већ са шест година је победио на националном такмичењу пијаниста Ајналајн.
Од 2010. до 2013. учествовао је и победио на више угледних певачких такмичења у Киргистану, Украјини и Казахстану. Посебно је остала упамћена победа на репрезентативном националном музичком такмичењу Жас Канат 2012. године када је Кудајберген први пут у историји такмичења освојио максималан број поена.
2014. године дипломирао је класичну музику на смеру вокал на музичком институту Универзитета Жубанова у Актобеу а 2018. студије савремене музике смер вокал са одликом је окончао на Казахстанском националном универзитету уметности у Астани где је магистрирао и композицију 2020. године.
На Словенском базару, међународном такмичењу истакнутих певача, у Витебску у Белорусији 2015. године освојо је Велику награду као миљеник публике и неоспорни фаворит жирија.
Музика Кудајбергена је нашла свој пут и до спортске публике када је уметнички клизач Денис Тен, легенда спорта и понос Казахстана, почео да је користи за своје програме клизања.
2019. је награђен као “Најбољи вокал у класичној музици” а освојио је и специјалну награду на ексклузивном такмичењу „Викторија” руских националних музичких награда. Крајем године одржао је и први солистички концерт у Сједињеним америчким државама, а наступајуће се, као први извођач из Казахстана, појавио на званичном Yоутубе каналу МТВ у Америци.
Јануара 2021. године Кудајберген је одржао свој први онлине концерт – Димасх Дигитал Схоw а у новембру се нумера „Флy Аwаy” нашла на реномираној Билбордовој Хот Трендинг Сонгс листи када је и за 20. Токијски џез фестивал извео своју прву песму на јапанском језику. 2022. године одржао је концерте у Дубаију, Дизелдорфу и Прагу а 2023. уследиле су и успешне турнеје у Јерменији и Турској.
Кудајберген је био члан жирија неколико еминентних музичких такмичења, иницијатор је оснивања казахстанског дечијег певачког такмичења а као глумац се појавио у неколико руских и кинеских телевизијских остварења.
Међу бројним признањима и почастима које је заслужио за свој уметнички рад пажње су посебно вредне титуле почасног радника Казахстана, медаља за значајан допринос друштвено-економском и културном развоју земље која му је додељена указом председника Републике Казахстан као и титула почасног грађанина Актобеске области. Димаш је такође и амбасадор пријатељства Кине и Казахстана и почасни амбасадор туризма Казахстана.
Кудајберген је мултиинструменталиста невероватног гласовног капацитета који своје музичке нумере изводи на петнаест светских језика, познат је по свом хуманитарном раду а крајем 2023. године су Димашеви поштоваоци из педесет клубова широм света покренули иницијативу „Под једним небом бирамо мир”.
За изванредан допринос светској музичкој сцени и култури. За способност да, својим виртуозним гласом, промовише универзалност и дубину уметности, обогаћујући глобално уметничко наслеђе Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” архитекти музичких мостова јединственог уметничког идентитета Димашу Кудајбергену за културу и уметност.
Животопис далматинског партизана, југословенског дипломате, сведока и учесника историје динамичних политичких процеса, представља магнум опус припадника плејаде средњеевропских џентлмена, последњег југословенског министра спољних послова и дипломатског барда Будимира Лончара.
После ослобођења Југославије службовао је у југословенској армији, у Загребу је завршио Војно-политичку школу, потом био ангажован у хрватском Министарству унутрашњих послова да би 1950. године прешао у дипломатију. Генерални конзул ФНРЈ и саветник у мисији при Организацији Уједињених нација у Њујорку био је од 1950. до 1956. Током деценија успешне дипломатске каријере обављао је дужности амбасадора СФРЈ у Индонезији, Западној Немачкој и Сједињеним Америчким државама.Савезни секретар за иностране послове СФРЈ био је од 1987. до 1991.
Средина последње деценије двадесетог века затекла га је на дужностима у Организацији уједињених нација а налазио се и на месту саветника Центра за хуманитарни дијалог у Женеви. Саветовао је двојицу хрватских председника по питањима спољне политике и међународних односа а посао председника Дипломатског већа Високе школе међународних односа и дипломатије „Даг Хамаршелд” у Загребу обављао је све до 2017. године.
За легендарну посвећеност принципима међународног мира и истрајност у раду на стабилним регионалним односима, који су значајно допринели напретку у дипломатији и миротворству у региону, Фондација Браћа Карић додељује Награду „Браћа Карић” доајену светске дипломатије Будимиру Лончару за јачање демократије, мира, сарадње и пријатељства међу народима.