Добитници Награде „Браћа Карић” у 2002. години

uvodna-beseda_2002-500x650

Уводна беседа Миланке Маре Карић, председнице Карић фондације.

Даме и господо, драги пријатељи
Пре него што вам са привилегијом коју имам већ пети пут, пожелим добродошлицу на јубиларну доделу Награда „Браћа Карић”, дозволите ми да се са пијететом и много емоција сетим нешег преминулог лауреата, великана српске културне сцене, Данила Бате Стојковића.
Даме и господо,
Молим вас да минутом ћутања одамо почаст нашем Бати… Нека му бог подари рајско насеље. Амин. Слава му.
Када смо пре пет година почињали, хтели смо да у радости давања пронађемо део оног хришћанског усхићења о којем говори Владика Николај!
Када смо пре пет година почињали, желели смо да ова награда траје деценијама, вековима, да обнови и настави традицију великана, српских задужбинара какви беху капетан Миша, Текелија, Дунђерски, Спасић……
Када смо пре пет година почели, почели смо са жељом да им се приближимо, да награда буде скроман допринос породице Карић своме отечеству и да са једнаком скромношћу заслужимо бар део поштовања које ми осећамо према лауреатима.
Када смо пре пет година почињали, хтели смо да овом наградом укажемо на оне који својим делом постају део националне и светске баштине, постају инсигније човечанства, на оне који ће кроз своје дело живети и након свог биолошког одласка.
Када смо пре пет година почињали, желели смо да ову награду понесу они који о својим врлинама неће сами говорити, јер их у томе спречава јос једна врлина, чије је име – скромност.
Када смо пре пет година почињали, желели смо много тога: да укажемо на оне који нас надрастају за главу, а поред којих смо и ми за мало виши, на оне, захваљујући чијој доброти смо и ми за мало бољи, на оне од чијег сјаја и наша коса поприма за нијансу светлији одсјај.
Када смо пре пет година почињали, у временима нимало склоним слављу, у временима буке и беса, црних марама, у временима у којима смо затварали школе а проширивали гробља, у временима, чезнули смо за данима када ће ова награда бити додељивана уз ватромет, црвене тепихе, фанфаре, зашто да не, и драгачевске трубаче…

Пријатељи моји,
много тога ће и ове године изостати. Али, хоћу да верујем да смо том времену радости, моралног уздигнућа и благодети у сваком погледу, вечерас за корак близи.
Када смо пре пет година почињали…

Поштовани лауреати предходни и будући,
јер верујем да међу вама седе они који ће наредних година то постати, и ви којима вечерас припада сва наша пажња и дивљење, дозволите ми да за тренутак помислим да сте, прихватајући ову награду, постали део једне велике породице.

Честитам вам и добродошли!

velickovic-500x550

Академик ВЛАДИМИР ВЕЛИЧКОВИЋ, сликар

Управни одбор је Награду доделио академику, сликару Владимиру Величковићу, који већ тридесет година живи и ради у Паризу и кога светска сликарска елита убраја међу најзначајније савремене сликаре. Његове слике налазе се у најпознатијим светским музејима и приватним колекцијама. Величковић и његове четири велике изложбе у Београду су довољан показатељ за квалитет.

Из говора добитника:
„Својом наградом Карић фондација је окупила најзначајнији део наших стваралаца из области културе и уметности. Захваљујем њиховој фондацији и жирију који је баш мене изабрао за ово високо признање. Дакле, вредело је живети и имати веру. Награда коју примам даје нову наду да ћу ја, као и сви остали у овој земљи, бити део велике европске породице у коју нас, поред осталих, уводе и браћа Карић.”

vukobratovic-500x550
smarinkovic-500x550
milisavljevic-500x550
antunovic-500x550

Академик МИОМИР ВУКОБРАТОВИЋ и професори др СЛОБОДАН МАРИНКОВИЋ, МИЛАН МИЛИСАВЉЕВИЋ и ВАСО АНТУНОВИЋ

Награда је додељена академику Миомиру Вукобратовићу, оснивачу и руководиоцу Београдске школе роботике и једном од светски признатих утемељивача роботике као посебне научне дисциплине. Академик Вукобратовић је један од најцитиранијих научника те области у свету, члан више интернационалних светских академија наука. Такође награду за научноистраживачки рад добија и група аутора: проф. др Слободан Маринковић, проф. др Милан Милисављевић и проф. др Васо Антуновић за рад из области медицине о крвним судовима мозга у тродимензионалном изгледу и серијским пресецима, која је померила границе светске медицине у проучавању мозга.

Из говора проф. др Слободана Маринковића:
„Научник је рационални трагалац за истином, уметник је емотивни сликар лепоте. Повезују их има­гинација и креативност, врхунска естетика, екстаза стварања, љубав према природи и човеку. Уметник је пророк будућности – научник је творац те будућности. Они су заједно предводници цивилизације и гаранти њене успешности. Карић фондација је схватила суштину стваралаштва.”

zivojindjordjevic-500x550
vojindjordjevic-500x550

ЖИВОЈИН и ВОЈИН ЂОРЂЕВИЋ, „Si & Si” и „Fresh & Co”

Управни одбор је одлучио да Награду за ту област поделе браћа Ђорђевић. Живојин и Војин Ђорђевић су прави показатељи успешног приватног предузетништва у области производње природних сокова. Имена њихових компанија „Si & Si” и „Fresh & Co” позната су на тржиштима Европе.

bujosevic-500x550

ДРАГАН БУЈОШЕВИЋ, новинар

Награду је понео заменик главног и одговорног уредника најутицајнијег националног не­дељника Нин, аутор и водитељ једне од најгледанијих политичких емисија – господин Драган Бујошевић.

muratovic-500x550
danilovicgrupa7-500x550

Професор др МИЛОРАД МУРАТОВИЋ, председник Удружење избеглица у СРЈ

Награда је додељена професору др Милораду Муратовићу, председнику Удружење избеглица у СРЈ, који већ читаву деценију на том положају истрајава у борби за побољшање статуса избеглих, за њихов повратак својим домовима, те за праведно и контролисано додељивање помоћи најугроженијима. Од 1992. године посветио се искључиво хуманитарно-волонтерском раду са избеглицама, покреће лист Избегличка информација, а о фонду сати његовог рада, који прелази четрдесет хиљада, као феномену писала је страна и домаћа штампа.

Из говора добитника:
„Награду Карић фондације примам као израз савјести српског друштва. Ова Награда је била подстицај да се овдје састану активисти из свих дијелова Југославије да би се договорили шта чинити конкретно сада. Надамо се да ћемо за разлику од досадашњих ситуација имати ширу подршку захваљујући и овој Награди.”

 

 

 

 

 

ХУМАНИТАРНА ОРГАНИЗАЦИЈА ГРУПА 7 – Дечији фонд

Посебном одлуком Управног одбора, Награду „Браћа Карић” добила је и Хуманитарна организација Група 7 – Дечији фонд, коју су основала седморица кошаркаша – репрезентативаца Југославије: Владе Дивац, Александар Ђорђевић, Предраг Даниловић, Дејан Бодирога, Жарко Паспаљ, Зоран Савић и Жељко Ребрача. У току свог постојања, Група 7 је помогла мноштво здравствених установа, домове за децу без родитеља, хендикепирану децу, те удружење хендикепираних лица. Циљ и мото Групе 7 је: Да буде што већи број срећне деце! Управни одбор у националним спортским јунацима препознаје све оно што Награда за ту област собом носи: они на најлепши начин репрезентују свој народ, истински ширећи пријатељство у свету, а својим несебичним хуманитарним радом постају вишеструки пример и позитиван узор младима.