Уводна беседа академика професора др Миодрага Остојића, добитника Награде „Браћа Карић” 1998. године
СЛАВОЛУК ВЕЧНОСТИ
Јунак приповетке „Мост на Жепи” нашег нобеловца Ива Андрића, велики везир Јусуф, размишљао је шта да буде уклесано на камену поред моста – његове задужбине у босанском родном селу. Коју то поруку да остави времену, путнику, историји која тек треба да буде исписана. Камен је остао без текста, везир је прецртао на крају и сопоствени животни мото: „У ћутању је сигурност”.
Неимарски и људски смело, у временима тешким и немирним, из године у годину, рекли бисмо све бурнијим, са жељом да укроти реку пролазности и заборава, породица Карић гради мост од имена лауреата. Сваки лук је једно име, једна импозантна људска прича која свој рад несебично оставља као завет својој отаџбини и васцелом свету. Један до другог лукови се нижу тринаест година заредом. На камену крај моста имена лаурета. Да се памти, да не остане ћутање.
Јер, Награда „Браћа Карић” јесте тапија у времену једне српске породице која зна да мера човекова није друго до траг који оставља за собом градећи мост, спајајући обалу прошлости са оном у будућности која нема краја.
„У мени се пре три деценије родила идеја о награди чији ће лауреати бити златна слова једне другачије историје Србије”, рећи ће идејни творац наше награде, господин Богољуб Карић.
Његова идеја учинила га је приповедачем нашег доба. „А приповједач и његово дјело”, рећи ће Иво Андрић на додели Нобелове награде, „не служе ничему, ако на један или други начин не служе човјеку и човјечности”.
Вечерас смо, тринаести пут заредом, сведоци историје. Заједно градимо нове лукове моста именима великана који од вечерас постају добитници Награде „Браћа Карић”. Златним словима на камену крај моста додајемо имена која громогласно одзвањају у будућности. Да Награда, као и до сада, служи човјеку и човјечности, да се памти. Да не остане ћутање.